Wielki jubileusz w Stadninie Koni w Michałowie
15 września 2023 roku Stadnina Koni w Michałowie obchodziła jubileusz 70-lecia. Cała uroczystość została przygotowana perfekcyjnie. Przybyło wielu gości, sympatyków michałowskiej hodowli. Przedstawiona została historia spółki i jej osiągnięcia. Odznaczono zasłużonych pracowników stadniny. Najwięcej emocji dostarczył pokaz, a właściwie parada, najpiękniejszych klaczy i ogierów. To było niczym bezbłędne dzieło prezenterów wydobywających z nich wszystko, co piękne i dostojne.
tekst: Krzysztof Gałązka
Na pierwszy rzut oka dało się zauważyć starannie przygotowany teren uroczystości. Wszystko eleganckie i poukładane. Dyskretnie przemykali pracownicy zaangażowani w organizację uroczystości. Widać było, że gospodarze z ogromnym zaangażowaniem podeszli do swojego zadania. Późniejszy przebieg był tylko potwierdzeniem pierwszych spostrzeżeń.
Otwarcia uroczystości jubileuszowych dokonała pani prezes Monika Słowik. 70 lat pracy zespołowej ludzi oddanych swojej profesji, na każdym szczeblu, ludzi, o których słyszeliśmy tylko wspaniałe słowa uznania. I na pewno nie były to tylko komplementy, o czym świadczy dorobek stadniny. Oto najważniejsze osoby, zasłużone i wyróżnione: pani Kazimiera Oleksy, pan Władysław Górczyński, pan Zbigniew Kaczmarski, pani Katarzyna Gniewosz, pan Kazimierz Łuczak, pan Grzegorz Pajączkowski.
– Stadnina w Michałowie powstała w 1953 roku za sprawą ówczesnego dyrektora Ignacego Jaworowskiego – wspominała Agnieszka Rozwadowska, jego córka. Początkowo stadnina utrzymywała 33 klacze. Potem nastały długie lata systematycznej pracy i światowe osiągnięcia. Wśród twórców sukcesu należy wymienić byłego wieloletniego prezesa Jerzego Białoboka, który pozostaje aktywny, pracując na rzecz zagranicznych hodowli.
Obecnie w stadninie znajduje się 398 koni czystej krwi arabskiej i 20 koni małopolskich maści tarantowatej. Ale hodowla obejmuje także bydło mleczne, utrzymywane w dwóch stadach. Hodowane są jerseye (259 szt.) oraz holsztyno-fryzy (413 szt.). Całe gospodarstwo zajmuje 638 ha, w tym łąki i pastwiska (210 ha).
Piękna historia koni arabskich została odczytana zebranym gościom. Jednak jej dopełnieniem była prezentacja, wprawiająca w zachwyt nie tylko znawców hodowli. Można było zobaczyć klacze i
czołowe ogiery. Niewątpliwą atrakcją był występ platynowej czempionki świata – Emandorii.
Stadnina Koni w Michałowie jest dumą Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, wizytówką regionu oraz naszego kraju, marką światowej skali. 70 lat działalności świadczy o wytrwałości w tworzeniu tego wspaniałego dzieła.
Jeszcze raz składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.