Wyjątkowa Moniq w gronie krów excellent
Rok 2025 nie rozpoczął się zbyt optymistycznie, biorąc pod uwagę hodowlę i chów bydła w Europie. Rozprzestrzeniające się choroby stawiają pod znakiem zapytania organizację wystaw hodowlanych, które są świętem hodowców. Warto jednak spojrzeć nieco optymistyczniej i wspomnieć o zeszłorocznych sukcesach hodowlanych jednego z czołowych gospodarstw na Podlasiu.
Gospodarstwo jest prowadzone rodzinnie przez państwa Andrzeja i Dorotę Dzięgielewskich oraz ich syna Emila wraz z żoną Magdą. Pracuje w nim również wielu ludzi, którzy wspierają właścicieli. Produkcja mleka rozpoczęła się w roku 1997, kiedy stado liczyło 17 sztuk dojnych. W 2007 r. podjęto decyzję o powiększeniu stada do 47 sztuk oraz o wejściu pod ocenę wartości użytkowej bydła PFHBiPM. W kolejnych latach prowadzona była ocena typu i budowy wszystkich pierwiastek, wykonywano także dobory buhajów przez doradców hodowlanych, a od 2017 r. rozpoczęto genomowanie jałowic. Obecnie gospodarstwo liczy około 500 ha, a dojonych jest 450 krów na nowoczesnej hali udojowej typu karuzela ze średnią roczną wydajnością blisko 12 000 kg mleka. W ostatnim roku po raz pierwszy zaprezentowano zwierzęta na Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie, i to z ogromnym sukcesem – jałowica Tuna 2023 zdobyła trofeum superczempiona wystawy, a hodowcy przywieźli w sumie aż 3 nagrody czempiona i jedną wiceczempiona.
Nagrodzone na wystawie zwierzęta to nie jedyne, którymi właściciele mogą się poszczycić. Znajdujące się w oborze samice selekcjonowane są w kierunku poprawy pokroju, aby zapewnić im jeszcze lepszą żywotność i funkcjonalność. W styczniu tego roku dwie krowy będące w trzeciej laktacji otrzymały ocenę doskonałą, tj. powyżej 90 pkt. oceny ogólnej typu i budowy. Jedna z nich o imieniu Moniq PL005516483224, bohaterka artykułu, to krowa wyjątkowa, gdyż poza doskonałą budową ciała wyróżnia się również wysoką wydajnością i zdrowotnością. Urodzona 17 kwietnia 2020 r., będąca w początku trzeciej laktacji posiada życiową produkcję powyżej 35 000 kg mleka przy dobrych parametrach suchej masy. Pochodzi po amerykańskim buhaju Esquire US3132352999. Rodzina tej krowy stosunkowo niedługo znajduje się w stadzie państwa Dzięgielewskich, ponieważ w okresie powiększania liczebności krów kilka pokoleń wstecz jej praprababka została zakupiona z Czech. Praca hodowlana i dobrze trafione buhaje pozwoliły w kilka pokoleń uzyskać tak pozytywny efekt, jakim jest Moniq. Oceniana ona była trzy razy i jako pierwiastka otrzymała ocenę 83 pkt. W drugiej laktacji już jako lepiej rozwinięte zwierzę została oceniona na 90 pkt. i w tak młodym wieku dołączyła do grona krów excellent. Obecnie jako krowa dojrzała prezentuje się jeszcze lepiej, w szczególności zwraca uwagę ponadprzeciętnie wyglądające wymię i niesamowita siła mleczności, tj. szeroko rozstawione, wysklepione, długie żebra ułożone na głębokim tułowiu. Daje to jej ogromny potencjał produkcyjny i zbliża do wzorca rasy HF. Wymię mocno trzymające się powłok brzusznych, szerokie i wysoko zawieszone z tyłu z prawidłowo ustawionymi strzykami na dnie ćwiartek pozwala na sprawną i szybką obsługę podczas doju. Równolegle ustawione nogi tylne o suchym stawie i mocnej, stromej racicy ułatwiają poruszanie się po betonowych posadzkach, co ogranicza urazy i schorzenia racic. Trudno nie wspomnieć także o mocnej ramie ciała i prawidłowo ustawionym, szerokim zadzie. Ocena ogólna, którą otrzymała w tej laktacji, wynosi 93 pkt. Składa się na nią rama ciała 93 pkt., siła mleczności 93 pkt., nogi i racice 91 pkt. oraz wymię 93 pkt. Widząc tak dobrze zbalansowaną i piękną krowę, można tylko pogratulować właścicielom. Konsekwencja, determinacja i przede wszystkim pasja pozwalają osiągnąć taki sukces. Moniq wydała na świat już dwie jałówki po buhajach o wysokiej wartości hodowlanej w cechach pokrojowych. Miejmy nadzieję, że odziedziczyły najlepsze geny po rodzicach. Życzymy, aby cel hodowlany był realizowany z co najmniej taką samą intensywnością i zapałem jak do tej pory, i oby w przyszłości pojawiały się kolejne nagrodzone piękne zwierzęta na wystawach hodowlanych.