HiChB 2021/02
Pierwszy, wirtualny ring w Polsce
Tym, czego w ogromnej mierze pozbawiła nas pandemia koronowirusa w roku 2020, były wszelkiego rodzaju targi i imprezy branżowe, do których zaliczały się również tak cenione przez hodowców wystawy bydła mlecznego, których na terenie naszego kraju, rokrocznie odbywało około 20. Niestety w ubiegłym roku, nie można było ich zorganizować, jednak dla miłośników rywalizacji o laur najpiękniejszej krowy czekało coś nowego. Była to pierwsza w Polsce internetowa e-Wystawa bydła, zorganizowana przez PFHBiPM, dzięki której, chociaż w pewnym stopniu mogliśmy poczuć konkursowe emocje.
Jak nietrudno się domyślić, nie było to łatwe zadanie i należało omówić wiele szczegółów technicznych. Ostatecznie postanowiono skupić się na krowach pierwiastkach rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, których cechy bardzo odpowiadają takiemu sposobowi prezentacji, i widać, na jakie sztuki w przyszłości się zapowiadają. Uczestnikami e-Wystawy zostały te gospodarstwa, które regularnie brały udział w wystawach przed pandemią. Wytypowano 13 zwierząt pochodzących zarówno z państwowych ośrodków hodowli zarodowej, jak i od hodowców indywidualnych.
Postarano się również, aby zachować dotychczasowy zwyczaj znany z wystaw ogólnopolskich, polegający na powierzeniu arbitrażu, sędziemu z zagranicy. Został nim Zdeněk Schaffelhoffer z Czech, mający ogromną wiedzę i bogate doświadczenie w wycenie zwierząt na wielu tradycyjnych wystawach. Następnie przystąpiono do przygotowywania jak najbardziej ustandaryzowanych nagrań uczestniczek. Nie było to łatwe, o tym, jak i o innych zakulisowych niuansach przygotowania premierowej e-Wystawy, przeczytają Państwo w Temacie Miesiąca lutowego numeru naszego czasopisma.
Oprócz tego polecamy drugą część analizy użytkowania buhajów w inseminacji w roku 2019., a także artykuł „Zapalenie pępka zagraża życiu cieląt”. To naturalnie tylko mała część tego, co przygotowaliśmy dla naszych czytelników w numerze 2. naszego czasopisma.