Jak konserwacja wentylatorów w oborze mlecznej może obniżyć koszty?
Systemy wentylacyjne, które zapewniają cyrkulację powietrza w oborze mlecznej, mogą stanowić dużą część rachunku za energię elektryczną. Niektórzy szacują, że mogą one stanowić nawet 20-25% całkowitego zużycia energii elektrycznej, zwłaszcza gdy obory są wentylowane mechanicznie.
Tekst: Mateusz Uciński na podstawie University of Kentucky, College of Agriculture
Nawet przy rosnących kosztach energii elektrycznej, zastosowanie wentylatorów obiegowych w celu zwiększenia prędkości powietrza jest niezbędnym wydatkiem, aby zmniejszyć stres cieplny i zapobiec związanemu z tym spadkowi produkcji mleka, wydajności reprodukcyjnej przyszłych pokoleń.
Gdy temperatura jest wyższa niż 18ºC, wentylatory są potrzebne do przemieszczania powietrza, aby pomóc schłodzić krowy. Celem podczas cieplejszych miesięcy w roku jest wymiana powietrza w tych obiektach od 40 do 60 razy na godzinę z powietrzem poruszającym się z prędkością od 6 do 8 km/h na poziomie krowy.
Niewłaściwa lub nieodpowiednia konserwacja wentylatorów może zmniejszyć ogólny przepływ powietrza przez wentylatory, a także wydajność ich silników nawet o 40%, niepotrzebnie zwiększając rachunki za prąd. Już 3 mm pyłu na łopatkach wentylatora może obniżyć wydajność silnika.
Konserwacja wentylatorów powinna być wykonywana nie raz, ale 3-4 razy w roku.
Aby poprawić i utrzymać wydajność silników wentylatorów i prędkości powietrza w obiekcie, powinno się przedsięwziąć następujące kroki:
- Usunąć kurz z ostrzy, uzwojeń silnika, czujników i termostatów.
- Nasmarować wentylator zgodnie z zaleceniami producenta.
- Sprawdzić paski pod kątem zużycia i rozciągnięcia. Pasy powinny jechać na górze koła pasowego. W razie potrzeby wymień paski.
- Sprawdzić przewody elektryczne i przewody pod kątem pęknięć lub dezintegracji osłony przewodów.
- Sprawdzić, czy termostat działa prawidłowo, tzn. włącza się w odpowiedniej temperaturze (18ºC)
- Sprawdzić kąt każdego wentylatora tak, aby ruch powietrza wentylatora był skierowany do poziomu gruntu poniżej następnego wentylatora.