50-lecie krotoszyńskiego koła hodowców bydła
W drugim tygodniu września br. w Wiejskim Domu Kultury w Kobiernie hodowcy zrzeszeni w Rejonowym Kole Hodowców i Producentów Bydła świętowali jubileusz 50-lecia istnienia swojej organizacji.
tekst i zdjęcia: RYSZARD LESIAKOWSKI
Uroczystość rozpoczęła się w mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Kobiernie celebrowaną przez księdza Ryszarda Dziamskiego, proboszcza tutejszej parafii. Duchowny podkreślił dużą odpowiedzialność hodowców za zwierzęta, którymi się opiekują, oraz znaczenie mleka w naszej diecie, mówiąc: – Zanim człowiek spróbuje chleba, najpierw korzysta z mleka i później spożywa je przez całe życie.
Niecodziennego charakteru mszy świętej nadało uczestnictwo w niej pocztów sztandarowych:
- Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła,
- Rejonowego Koła Hodowców i Producentów Bydła w Krotoszynie,
- Rejonowego Koła Hodowców i Producentów Bydła Ostrów Wielkopolski, Ostrzeszów,
- Gminnego Koła Hodowców i Producentów Bydła w Borku Wielkopolskim,
- Gminnego Koła Hodowców i Producentów Bydła w Pogorzeli.
Po nabożeństwie orszak w asyście Krotoszyńskiej Orkiestry Dętej przemaszerował uliczkami Kobierna do Wiejskiego Domu Kultury, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.
– Chciałbym serdecznie powitać na obchodach 50-lecia istnienia krotoszyńskiego koła hodowców bydła mlecznego, w szczególności Was, hodowcy, bo to Wy tworzycie ten związek, bez Was nie przetrwałby on tylu lat – powiedział Paweł Reszel, kierownik Komórki ds. Oceny w Regionie Oceny Zachód, prowadzący jubileusz. Uroczystość uświetniła obecność licznie przybyłych zaproszonych gości, w tym m.in.: Przemysława Jagły – prezesa Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła, oraz sekretarza tego związku Henryka Olejniczaka; Wiesława Kuleszy, Ireneusza Dymarskiego, Zbigniewa Dworeckiego – członków zarządu PFHBiPM; Stanisława Kautza – dyrektora PFHBiPM, i jego zastępców: Ewy Kłębukowskiej i Mieczysława Klupczyńskiego; Elżbiety Matuszewskiej – dyrektora ds. Oceny PFHBiPM; Mariusza Chrobota – dyrektora Regionu Oceny Zachód, i jego zastępcy Marcina Grześkowiaka; Adama Kamińskiego – dyrektora Regionu Oceny Wschód.
O prestiżu krotoszyńskiego koła hodowców bydła mlecznego w lokalnej społeczności świadczy obecność na uroczystości władz samorządowych, w tym m.in.: Pawła Radojewskiego – wicestarosty powiatu krotoszyńskiego, Ryszarda Czuszki – zastępcy burmistrza Krotoszyna, oraz przedstawicieli miast i gmin tego powiatu. Ponadto obecna była Joanna Walter – wiceprezes Banku Spółdzielczego w Krotoszynie, oraz reprezentanci spółdzielni mleczarskich: w Nowych Skalmierzycach, Gostyniu i Mlekovity. Obecni byli także przedstawiciele RSP w Kuklinowie i RSP „Przyszłość” Stara Obra. Oczywiście nie zabrakło delegacji z rejonowych i gminnych kół hodowców zrzeszonych w Wielkopolskim Związku Hodowców i Producentów Bydła.
Zgoda buduje
Gospodarzem jubileuszowych obchodów był Tadeusz Dymarski, prezes Rejonowego Koła Hodowców i Producentów Bydła w Krotoszynie, pełniący tę funkcję od 2005 roku. Jak informował, historia koła, którym kieruje, sięga 1972 roku, kiedy organizowano pierwsze gminne koła producentów bydła. Pierwszym prezesem był Tadeusz Kmiecik, a po ośmiu latach funkcję tę przejął Marian Lis, którą pełnił do 2005 roku.
Na okoliczność obchodów jubileuszu 50-lecia krotoszyńskiego koła wydano publikację o jego działalności w latach 1972–2022. Na uwagę zasługuje konsolidowanie się gminnych kół hodowców w powiecie krotoszyńskim, dzięki temu organizacja rosła w siłę i nabierała coraz większego znaczenia w regionie. W 1999 roku zrzeszała ok. 400 hodowców, których systematycznie przybywało. Obecnie jest to najliczniejsza regionalna organizacja hodowców bydła mlecznego działająca w strukturze PFHBiPM. Jak informował Tadeusz Dymarski, działalność koła jest wielokierunkowa. Obejmuje szkolenia dla swoich członków z zakresu nowoczesnych metod hodowli i chowu bydła mlecznego, jego członkowie angażują się m.in. w organizację wystaw i pokazów bydła hodowlanego. Krotoszyńskie koło prowadzi także działalność kulturalno-rozrywkową i turystyczno-szkoleniową dla swoich członków. – Nasi hodowcy zasiadają w organach statutowych Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła oraz w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka – informował Tadeusz Dymarski. Trzeba podkreślić, że to właśnie regionalne i gminne koła hodowców tworzą strukturę związków wojewódzkich i Polskiej Federacji.
Jubileuszowe obchody były okazją do wyróżnienia hodowców zaangażowanych w działalność związkową. Decyzją zarządu PFHBiPM, na wniosek Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła, Złotą Honorową Odznaką PFHBiPM uhonorowano następujące osoby: Romana Marszałka, Euzebiusza Dymarskiego, Jacka Stańka, Wiesława Nowaka, Grzegorza Kozłowskiego, Mirosława Jarockiego, Andrzeja Pocztę, Henryka Włodarczyka, Marka Tuszyńskiego, Sławomira Dolatę, Dominika Sikorę, Henryka Wygralaka.
Oczywiście podczas obchodów 50-lecia funkcjonowania krotoszyńskiego koła hodowców przybyli goście złożyli jubilatom gratulacje na ręce prezesa Tadeusza Dymarskiego i jego zastępców: Zygmunta Kaja i Andrzeja Marchwiaka. Uroczystość uświetnił występ Zespołu Tańca Ludowego „Krotoszanie”.