Globalne perspektywy mleczarskie – rynki i produkcja
Podaż mleka na całym świecie jest nadal niezwykle krucha, a obecny kryzys jest spowodowany wieloma różnorakimi przyczynami. Do tego ceny rosną od początku roku.
Europa i Wielka Brytania
Inflacja szalała już w gospodarce post-covidowej, a wojna na Ukrainie znacznie zwiększyła presję, która dotyka rolników w całej Europie. Spośród największych regionów produkcyjnych Unii Europejskiej to Francja, Niemcy, kraje Beneluksu i południowa Europa zostały najbardziej dotknięte, podczas gdy sytuacja w Polsce, Irlandii i Danii pozostała stosunkowo pozytywna.
W Wielkiej Brytanii koszty nawozów wzrosły z 315 GBP/tonę do 930 GBP/tonę (366 EUR/tonę do 1081 EUR/tonę). Paul Tompkins, wiceprzewodniczący zarządu brytyjskiego National Union of Farmers mleczarstwa , wyjaśnia, że wzrost kosztów nawozów wynika z podwojenia cen oleju napędowego z 0,63 GBP za litr do 1,29 GBP (0,73 EUR do 1,50 EUR).
Europejska Rada ds. Mleka informuje, że w Portugalii ceny oleju napędowego wzrosły o 62%, kukurydzy o 77%, a nawozów azotowych o 140%. We Francji koszty energii wzrosły w ciągu ostatniego roku o 30%, a nawozów o ponad 80%.
Stany Zjednoczone
Ciekawym skutkiem ubocznym sytuacji w Europie jest to, że duzi europejscy handlowcy nabiału z krajów takich jak Holandia szukają tańszego importu sera w USA.
W regionie środkowo-zachodnim Stanów Zjednoczonych produkcja mleka wzrasta sezonowo, co według niektórych producentów serów zwiększy ich dostępność w nadchodzących tygodniach. Producenci serów twierdzą, że popyt na detaliczne sery typu cheddar i włoskiego jest duży, a azjatyccy nabywcy kupują ładunki z wysyłką w drugim kwartale 2023 r.
Ameryka Łacińska
Ceny w tym regionie spadły we wrześniu po rekordowych cenach w sierpniu. Popyt jednak przybiera na sile i prawdopodobnie ograniczy dalszą presję spadkową cen. Osiągnięte w ostatnich miesiącach wyższe ceny umożliwiły producentom zaabsorbowanie wzrostu kosztów operacyjnych.
Produkcja mleka w Ameryce Łacińskiej wzrosła o 3,3% w pierwszej połowie 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Sprzyjające warunki pogodowe przyczyniły się do tego wzrostu, pomagając krajom dotkniętym wcześniej suszą zobaczyć powrót produkcji na ścieżkę wzrostu. Podwyższone ceny mleka również wspierały ten wzrost wolumenów.
Wyższa produkcja w Brazylii spowodowała znaczny spadek popytu importowego. To uwolniło produkt, który w ostatnich miesiącach mógł być eksportowany do miejsc takich jak Algieria i Chiny.