Badania gleb na zasobność składników pokarmowych – schematy
Nawożenie upraw jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych, a jego koszt to niemal 50% wszystkich kosztów uprawy. Przy obecnych cenach nawozów nie ma mowy o wysiewaniu ich według utartych schematów, obowiązujących od lat w danym gospodarstwie. Ustalony plan nawożenia na podstawie wyników z analiz chemicznych gleb to dzisiaj konieczność ekonomiczna.
tekst: Jarosław Walczak, doradca ogólny PFHBiPM
Badanie gleb powinien wykonać każdy rolnik minimum raz na trzy lata, zawsze po okresie intensywnej suszy czy intensywnych, częstych opadach. Niestety w Polsce wykonuje się bardzo mało analiz chemicznych gleb. Według badań statystycznych robi to zaledwie 10% rolników, a z tego ponad połowa próbek obarczona jest błędem z tytułu niewłaściwego pobrania materiału. Analizy gleby wykonują okręgowe stacje chemiczno-rolnicze, które swoim zasięgiem obejmują obszar całego kraju. Najczęściej wykonywane badanie to oznaczenie pH (od niego zależy dostępność składników pokarmowych dla roślin) i zawartości podstawowych makroelementów, takich jak fosfor, potas, magnez.
Pobieranie próbek gleby można wykonać po żniwach lub jesienią przed nawożeniem albo wczesną wiosną przed wysiewem nawozów mineralnych i organicznych. Aby próbki były pobrane prawidłowo i wyniki dały odpowiedź, ile jakich nawozów trzeba wysiać, należy dostosować się do kilku najważniejszych zasad obowiązującej instrukcji (opracowanej na podstawie PN-R-04031:1997):
- Przed przystąpieniem do pobierania należy sporządzić szkic pól, z których pobieramy próbki.
- Na polach tych należy zakreślić zasięg powierzchni uprawianych roślin (okopowe, zboża, trawy).
- Powierzchnia użytku przypadająca na próbkę ogólną, przy wyrównanej pod względem glebowym powierzchni i zbliżonym ukształtowaniu terenu, nie może przekroczyć 4 ha.
- Próbkę należy przygotować oddzielnie dla każdej uprawy.
- Próbki ogólne powinny być zaznaczone na szkicu, opatrzone kolejnymi numerami wraz z określeniem powierzchni pola, którą reprezentują. Próbki z użytków zielonych muszą być oznaczone (oprócz numeru) symbolem X.
- Aby sporządzić próbkę ogólną, należy pobrać do 20 próbek pierwotnych według schematu nr 1.
- Próbka ogólna powinna ważyć około 0,5 kg.
- Próbki pierwotne pobiera się laską glebową (dopuszcza się inne narzędzia gwarantujące pobranie reprezentatywnej próbki, np. szpadel) z wierzchniej warstwy gleby, 0–20 cm na glebach ornych i 5–20 cm na użytkach zielonych, kolejno wykonując czynności:
- w miejscu pobierania próbki pojedynczej świeżo zaoraną rolę przydeptać;
- pionowo ustawić laskę do powierzchni gleby;
- wcisnąć laskę do oporu na wysokość poprzeczki (20 cm);
- wykonać pełny obrót i wyjąć laskę;
- zawartość zasobnika przenieść do skrobaczki (wiaderka);
- po pobraniu próbek całość wymieszać i napełnić kartonik lub woreczek.
- Próbek nie należy pobierać:
- na obrzeżach pola poniżej 5 m (z reguły słabsze nawożenie);
- w miejscach po stogach, pryzmach, kopcach;
- w rowach, bruzdach, kretowiskach;
- w zagłębieniach i ostrych wzniesieniach terenu (w razie potrzeby wzniesienie potraktować jak oddzielną działkę).
- Zwrócić uwagę na zgodność oznaczeń zawartych na opakowaniu próbki z jej odpowiednikiem na szkicu pola.
- Próbki tak opisane wraz ze szkicem gospodarstwa i danymi adresowymi dokładnie zapakować (podwójna folia) i dostarczyć do SCHR.
Ponieważ właściwości gleby są zmienne, nawet w obrębie jednego niewielkiego pola, prawidłowe pobranie próbek ma kluczowe znaczenie. Analizy obarczone błędem z powodu źle pobranych prób wskażą błędną diagnozę, wskutek czego ustalimy niewłaściwe nawożenie, co przy obecnych cenach nawozów jest niedopuszczalne. Aby uniknąć błędów, wystarczy przestrzegać wyżej wymienionych zasad.