Koniec HOL-a! Czas do SOL-a…
Z końcem bieżącego roku witryna internetowa Hodowca OnLine, czyli popularny HOL, będzie niedostępna. Wszystkim, którzy dotychczas z niej korzystali, polecamy niniejszy tekst.
tekst: Agnieszka Antczak
Lepsze wrogiem dobrego…
Doskonale rozumiemy tych, którzy zaprzyjaźnili się z programem Hodowca OnLine. Dzięki niemu hodowcy mogą obejrzeć przez Internet wyniki oceny wartości użytkowej swojego stada w każdym czasie i miejscu. Z pewnością doceniają też funkcjonalność zestawień i wygodny sposób przeglądania danych. Zawsze mogą sięgnąć do wyczerpujących objaśnień i instrukcji. Wszystko to sprawia, że HOL ma wielu sympatyków – zarejestrowanych jest prawie 9 tys. jego użytkowników.
Z biegiem czasu i rozwojem oczekiwań hodowców pewne ograniczenia programu HOL stawały się dokuczliwe. Jednym z nich jest brak interaktywności. Użytkownik nie ma wpływu na sposób, w jaki program prezentuje mu informacje. Wykresy i analizy są z góry przygotowane i nie można samodzielnie decydować na przykład o wyborze przedziału czasowego czy warunków odpowiadających zwierzętom, których dotyczy dana analiza. Użytkownik HOL-a nie ma też możliwości wpisywania jakichkolwiek informacji do programu. Ogląda jedynie dane zgromadzone w ramach oceny, i to według stanu na dzień ostatniego próbnego doju.
Rozpoczęto zatem prace nad programem Stado OnLine, który nie tylko prezentuje wyniki oceny (podobnie jak HOL), ale jest pełnokrwistym programem do zarządzania stadem. W rezultacie, zgodnie ze znaną maksymą: „lepsze jest wrogiem dobrego” i idąc z duchem czasu i postępem technologicznym…
…HOL-a zastępujemy SOL-em!
Dotychczasowych użytkowników aplikacji Hodowca OnLine serdecznie zapraszamy do użytkowania programu Stado OnLine. Dostępne w nim będą WSZYSTKIE informacje udostępniane dotychczas w HOL-u, ale prezentowane w nieco zmodyfikowanej formie: w postaci interaktywnych zestawień i wykresów, przyjaznej szacie graficznej oraz wygodnym, przejrzystym menu. Sposób przedstawiania wyników w SOL-u jest bardziej elastyczny – w większości wypadków można samodzielnie ustawiać zakresy prezentacji interesujących nas danych. Użytkownik może skorzystać z gotowych zestawień lub obejrzeć wszystkie analizy dla dowolnie zestawionej przez siebie grupy zwierząt.
Po wejściu na stronę główną programu SOL hodowca już na pierwszy rzut oka widzi strukturę swojego stada i poszczególne grupy reprodukcyjne. Większość potrzebnych zestawień jest pod ręką, wystarczy kliknąć przycisk na pulpicie, by uzyskać wykazy krów, jałówek czy sztuk do wycielenia lub skorzystać z bogatego menu po lewej stronie ekranu. Poruszanie się w programie jest łatwe, intuicyjne, a na dodatek nie można niczego „zepsuć”. Niektóre z przygotowanych wykresów oferują nowe, przydatne rozszerzenia – np. w przypadku prezentacji krzywych laktacji możemy sprawdzić, czy nasze krowy doją się zgodnie z możliwościami, a program oszacuje zysk lub stratę z tym związaną. Proponujemy, aby zajrzeli Państwo do zakładki „Żywienie” w menu głównym programu SOL, by zobaczyć, jak łatwo teraz można korzystać z zawartych tam informacji. Da to przedsmak kolejnych przedsięwzięć.
Wszystkie informacje, które zawiera SOL, użytkownik może zawsze mieć przy sobie, ponieważ program jest responsywny i dopasowuje się do wyświetlacza smartfona czy tabletu. Wszędzie, gdzie jest dostęp do Internetu – w oborze, biurze czy na kanapie przed telewizorem – hodowca może przeglądać interesujące go dane, przy czym, aby obejrzeć większość z nich, wystarczy klikać w odpowiednie kafelki na ekranie, bez konieczności wpisywania poleceń. Wygodniejsze niż w HOL-u jest także wyszukiwanie i wybór zarówno pojedynczych zwierząt, jak i całych grup, które można zestawiać według własnych kryteriów. Zwierzęta można wybierać, wpisując nazwę, numer oborowy lub numer kolczyka. W każdej chwili dostępna jest historia każdego zwierzęcia, wystarczy zajrzeć do jego karty.
Hodowcy, którzy nie zamierzają samodzielnie wpisywać danych do programu SOL, mogą korzystać z niego tak, jak dotychczas korzystali z aplikacji HOL, przeglądając i analizując wyniki oceny swoich krów. Ale SOL oferuje chętnym o wiele szersze możliwości.
Bądź aktywny!
Mamy nadzieję, że wielu dotychczasowych użytkowników aplikacji Hodowca OnLine po przeniesieniu się do programu Stado OnLine zainspiruje się łatwością wprowadzania danych i możliwością natychmiastowej ich prezentacji. W rezultacie zacznie korzystać z niego jako programu wspierającego codzienną pracę w stadzie bydła mlecznego. Oferuje on bowiem bardzo szerokie możliwości. Opisujemy je niemal w każdym numerze HiChB. Warto wspomnieć, że SOL umożliwia także rejestrowanie zabiegów inseminacyjnych i przesyłanie informacji o nich do systemu Symlek oraz znacznie ułatwia opanowanie obowiązku prowadzenia Księgi Rejestracji Bydła i przesyłanie zgłoszeń do ARiMR.
Sprawdź to sam!
Przejście z jednego programu do drugiego, jak każda zmiana, wymaga trochę wysiłku – choćby wysłania odpowiedniego zgłoszenia elektronicznego (patrz ramka). Trzeba też trochę czasu, aby odnaleźć w SOL-u to, czego potrzebujemy. Warto jednak spróbować, a wkrótce polubicie nowe rozwiązania.
Do zobaczenia w SOL-u!