Łódzkie mlekiem stoi
Frekwencja w Dobieszkowie, gdzie 14 kwietnia odbyły się Łódzkie Mleczne Laury, zdecydowanie dopisała. Hodowcy stawili się tłumnie, chociaż piękna pogoda skłaniała raczej do prac polowych. Na pewno jednak nie żałowali tego wyboru, bo uroczystość przebiegła w serdecznej i przyjacielskiej atmosferze.
tekst: Mateusz Uciński
Tego, że w województwie łódzkim są świetni hodowcy, nikomu nie trzeba powtarzać. Jak wynikało z wystąpienia Piotra Kowola, kierownika łódzkiego oddziału PFHBiPM, region ten radzi sobie całkiem nieźle na mleczarskiej mapie Polski. W tym rejonie ocenia się 45 772 krowy w 1291 oborach. Populacja oceniana stanowi tutaj 32% całego pogłowia krów mlecznych. Wydajność za ubiegły rok wyniosła 8769 kg mleka. Mając na uwadze, że przeciętne stado liczy 35 krów, jest to bardzo dobry wynik. W ciągu roku produkcja wzrosła o 120 kg mleka.
Zaznaczyć trzeba, że hodowcy z łódzkiego są bardzo aktywni nie tylko na polu oceny mlecznej, ale także w aspekcie hodowli. Licznie korzystają z dodatkowych usług, które oferuje im Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, i zapewne stąd tak wielu wyróżnionych.
Głównymi laureatami tej wiosennej uroczystości byli państwo Marta i Emil Malewscy. Hodowcy z powodzeniem prowadzą gospodarstwo rodzinne na bardzo wysokim poziomie, a wydajność ich stada za 2022 rok wyniosła 13 615 kg mleka. Z kolei najwyższą wydajnością obory w kilogramach suchej masy mógł się poszczycić pan Tomasz Chudzik. Tytuł Kompletnego Hodowcy, czyli takiego, u którego kwestie rodowodów, indeksów i pochodzenia są w najlepszym porządku, zdobył Jacek Kołodziejczyk. Wyróżnienie Aktywny Hodowca odebrał Tomasz Kocięba, za wszechstronne wykorzystanie szerokiego pakietu oferowanych przez Federację usług. Najwyższym Indeksem Ekonomicznym w rasie PHF‑HO mógł się pochwalić Michał Glonek.
Uznania dla łódzkich hodowców nie kryli przedstawiciele władz PFHBiPM w osobach prezydenta Leszka Hądzlika, sekretarza zarządu Dariusza Piątka i dyrektora Regionu Oceny Centrum Michała Rodaka, którzy serdecznie pogratulowali doskonałych osiągnięć.
Imprezę w Dobieszkowie objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, a w jej organizację włączyły się firmy: Polmass, MCHiRZ w Łowiczu, Center Plast, Arbena sp. z o.o., Biofeed sp. z o.o., Agro Analiza, Samasz, Muugen, De Heus Polska, BNP Paribas S.A., Etos, Josera, Agrocentrum, HR Smolice.
Stoiska degustacyjne przygotowane zostały z produktów dostarczonych przez: OSM Włoszczowa, OSM Radomsko, Mlekovita, Mleczarnia Turek, OSM Łowicz, Wart-Milk OSM Sieradz, Spomlek oraz OSM Skierniewice.
Lista laureatów na: mlecznagala.pl/mleczne-laury