Łódzkie Mleczne Laury 2025 – liczy się współpraca i rozwój
Ponad 14,7 tys. kg mleka średnio od krowy w stadzie i 21,1 tys. kg mleka od krowy w laktacji – to najlepsze wyniki w województwie łódzkim za 2024 r., które celebrowano pod koniec kwietnia podczas Łódzkich Mlecznych Laurów 2025.
tekst: Mateusz Malinowski, zdjęcia: Martyna Mendza
Organizowane co roku przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka spotkanie zgromadziło najlepszych hodowców z województwa łódzkiego, a także przedstawicieli władz federacji oraz mleczarni, ekspertów, sponsorów i partnerów współpracujących na co dzień z PFHBiPM. Zebrali się 28 kwietnia 2025 r. w Nowym Adamowie k. Aleksandrowa Łódzkiego.
Najważniejszym punktem wydarzenia było uhonorowanie najlepszych gospodarstw hodowlanych województwa łódzkiego, które w minionym roku wykazały się najwyższymi wynikami w zakresie produkcji mleka w poszczególnych kategoriach wielkości stad, tj. Tadeusza Klepaczka, Andrzeja Klimkowskiego, Emila Malewskiego, Jana Kubiaka, OHZ Dębołęka i GR Niewiadów, Włodzimierza Jabłońskiego.
Nagrodzeni hodowcy
Dodatkowo wręczono nagrody dla hodowli o wysokiej genetyce i zdrowotności, które wdrażają nowoczesne metody zarządzania stadem. Laureaci otrzymali okolicznościowe statuetki i grawertony m.in. w takich kategoriach jak:
- najwyższa wydajność laktacyjna krowy – Tomasz Kociąba (21 091 kg mleka), Emil Malewski (19 963 kg mleka) i Jacek Zalewski (18 871 kg mleka);
- najlepsza obora według suchej masy – Dominik Bakowicz i Ireneusz Charążka, którzy uzyskali taki sam wynik, tj. 988 kg sumy tłuszczu i białka;
- najlepsza krowa powyżej 100 tys. kg mleka – Jacek Zalewski (132 146 kg mleka) oraz OHZ Dębołęka sp. z o.o. (127 453 kg mleka);
- najlepsza obora w rasie PHF (HO) – Emil Malewski (14 869 kg średnio od krowy na rok);
- najlepsza obora w rasie PHF (RW) – Katarzyna Pietrzak (10 279 kg średnio od krowy na rok);
- najlepsza obora w rasie SM – Łukasz i Marcin Jaros (10 191 kg średnio od krowy na rok);
- najlepsza obora w rasie JE – Marta Nowak (7 807 kg średnio od krowy na rok);
- najlepsza obora w rasie MO – Mirosław Kostrzewski (8 826 kg średnio od krowy na rok).
Podczas wydarzenia przyznano również Złote Honorowe Odznaki Federacji oraz odznaczenia branżowe „zasłużony dla rolnictwa” dla hodowców, którzy przez dekady wspierali rozwój organizacji i promowali polską hodowlę bydła mlecznego.
Ważny ośrodek produkcji mleka
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz PFHBiPM, w tym prezydent Leszek Hądzlik i dyrektor Ewa Kłębukowska. Szczególnie ciepło przyjęty został Dariusz Piątek – sekretarz Zarządu Federacji i jednocześnie prezes Łódzkiego Związku Hodowców Bydła, który w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie współpracy regionalnej i siłę środowiska hodowców z województwa łódzkiego. Wydarzenie po raz kolejny udowodniło, że województwo łódzkie jest nie tylko ważnym ośrodkiem produkcji mleka, ale także przestrzenią współpracy i rozwoju w oparciu o najwyższe standardy hodowlane. Organizatorzy zapowiadają, że kolejne edycje laurów będą jeszcze bardziej rozbudowane i otwarte na nowe inicjatywy wspierające hodowców. Warto również dodać, że Łódzkie Mleczne Laury nie odbyłyby się bez zaangażowania licznych sponsorów i partnerów branżowych, których wsparcie stanowiło fundament takich inicjatyw.