Maszyny zimowe Pronar w gospodarstwach mlecznych są całoroczne
Pronar jest znanym producentem nie tylko przyczep i maszyn rolniczych, ale także szerokiej gamy osprzętu i urządzeń komunalnych. Zimowe utrzymanie gospodarstwa wymaga posiadania tego typu sprzętu nie tylko po to, by efektywnie zapanować nad spadającym śniegiem, udrożniając drogi i przejścia pomiędzy budynkami. Dochodzą tu również kwestie bezpieczeństwa naszego, członków rodziny i pracowników naszych gospodarstw.
tekst: Michał Krukowski zdjęcia: Pronar
Buty, które są popularne w hodowli bydła, nie zawsze sprawdzają się na oblodzonym chodniku czy też innej wyślizganej powierzchni. Mam na myśli oczywiście nasze ulubione gumowce. Poruszanie się po różnego rodzaju powierzchniach (beton, ziemia, powierzchnie suche, mokre, zaśnieżone, wewnątrz budynków itd.) wymaga od nas szczególnej uwagi. Wystarczy kilka prostych sposobów, by dosłownie w pięć minut przy użyciu ciągnika i osprzętu zimowego zadbać o odśnieżenie, zamiecenie czy ogólne zabezpieczenie zimowe naszego gospodarstwa. Oferta marki Pronar wypełnia w tym zakresie potrzeby nie tylko firm komunalnych, ale także naszych gospodarstw.
Co ciekawe, prawie całą gamę produktów do zimowego utrzymania dróg można wykorzystywać w innych okolicznościach pogodowych – zimą, jesienią czy latem. To sprawia, że inwestycja w tego typu urządzenia szybciej się zwraca i daje wiele całorocznych możliwości. Zaprezentowany poniżej zgarniak (model PUU-3700) można wykorzystywać latem – do wpychania kiszonki rozładowanej na skraju wysokiej pryzmy, pod którą trudno wjechać lub wjazd grozi głębokim zakopaniem i niepotrzebnymi przestojami nie tylko kolejnych wózków, ale także sieczkarni na polu. Za pomocą pługa formujemy również samą pryzmę. Model PUU-3700 regulowany hydraulicznie na przedni TUZ to w efekcie bardzo wytrzymała maszyna, która w komplecie z nadstawą perforowaną do kiszonki stanowi uniwersum w gospodarstwie hodowlanym. Nadstawa pozwala nie tylko na szybsze i efektywniejsze wykonywanie zadań, ale chroni cały przód chodnika i zapobiega zawiewaniu. Możliwości, jakie daje nam zastosowanie tej maszyny, są ciekawe – regulacja kąta poprzecznego ustawienia zgarniaka ułatwia formowanie pryzmy oraz piętrzenie śniegu, z kolei regulacja szerokości roboczej poprzez możliwość ustawienia hydraulicznego dwóch skrajnych odkładnic bocznych usprawnia pracę przy ścianach silosu. Warto nadmienić, że niektóre modele pługów Pronaru wyposażone są w uchylny lemiesz, który ułatwia ominięcie przeszkody w postaci krawężnika czy kamienia. Element dolny lemiesza po prostu wykłada się nad przeszkodą, po czym wraca do pozycji pierwotnej. Potęguje to trwałość maszyny oraz zapobiega gwałtownemu uderzeniu w przeszkodę i wpływa na komfort pracy operatora. Wiele pługów z gamy produktów Pronaru można w zasadzie wykorzystać także w warunkach oborowych, chociażby do podpychania TMR-u dla krów. Podobnie sprawa wygląda ze zgarniakami na tylny układ zawieszenia, które można wykorzystać zarówno do usunięcia śniegu, jak i wyrównywania terenu pod pryzmę, drogi dojazdowe czy do innych prac ziemnych.
Sprzęt dobieramy do zakresu i kalibru prac, jakie mamy zamiar wykonywać. Równiarka drogowa na tylny TUZ Pronar RD-Z24 to model niezwykle silny i gdy ma być wykorzystywany do prac ziemnych, można szybko doposażyć go w spulchniacze gleby. Kąty regulowane, lemiesz z hardoxu i zabezpieczenia zapobiegające uszkodzeniom rdzenia oraz możliwość ustawienia dużego docisku – zarówno mechanicznie jak i hydraulicznie – przy masie jednej tony pozwalają na skuteczną pracę przy wyrównywaniu nawet najcięższych gleb. Ciekawą opcją doposażającą zimowy zestaw jest także samozaładowcza posypywarka, zaopatrzona w rozbijak grud w mieszaninie soli i piasku. Zabiegi odśnieżania i posypywania wykonuje się wtedy za jednym razem, usprawniając prace. Tarcza rozsiewająca tej maszyny wykonana jest ze stali nierdzewnej. Całe urządzenie posiada panel sterowania, który umożliwia dostosowanie szerokości rozrzutu mieszaniny w zależności od prędkości jazdy. Wielu rolników do zimowego posypywania wykorzystuje standardowe rozsiewacze do nawozów, które lubią się zapychać, a grudy często zostają na sitach. Korzystanie z tego rozwiązania jest także skuteczne, choć znacząco przyspiesza korodowanie i zużycie maszyny, która musi być sprawna wiosną. Specjalne antykorozyjne powłoki lakiernicze oraz wielomiejscowe zastosowanie elementów ze stali nierdzewnej zapobiega korodowaniu na czas dłuższy niż w przypadku standardowych rozsiewaczy do nawozów.
„Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”. To treść artykułu 91 Kodeksu wykroczeń, z którego niestety policja zmuszona jest dosyć często korzystać. Często, bo w wielu przypadkach dzieje się to dzięki mieszkańcom napływowym z miast oraz uprzejmym sąsiadom. Tym samym, którym praca po godzinie 22.00 w okresie żniw też już zwykła przeszkadzać. Przy intensywnych pracach rolnych, podczas wywozu obornika z gospodarstwa, zbierania zielonki lub zbóż niemożliwe jest pozostawienie idealnie czystego asfaltu. Wystarczy jeden deszcz w międzyczasie, by wywozić ziemię z pól i łąk w głębokich bieżnikach opon na drogi utwardzone. Nie da się, rzecz jasna, wykonując 10–15 przejazdów dziennie za każdym razem oczyszczać ogumienia. To benedyktyńska praca, na którą rolnicy nie mogą sobie pozwolić, zwłaszcza w dobie takich ekoschematów, które nakazują wymieszać z glebą obornik na polu w ciągu 12 godzin od momentu rozpoczęcia wywożenia. Chcąc uniknąć mandatów i zapobiec uwagom sąsiedztwa, rolnik może postawić na maszyny, które efektywnie odmiotą lub zamiotą drogę. Ciekawą opcją w gamie maszyn komunalnych Pronar jest podmiatarka na przedni TUZ. Maszyna odmiecie śnieg i liście w porach chłodniejszych oraz zadba o czystość dróg publicznych i utwardzonych powierzchni w zagrodzie. Dodatkowo można wykorzystać ją do sprzątnięcia silosu przed ponownym wypełnieniem go trawą lub kukurydzą oraz wykorzystywać do zapanowania nad porządkiem w oborze, odmiecenia przebranego TMR-u. W sztandarowej propozycji Pronaru, czyli podmiatarce ZM-28H, silnik napędzający szczotkę zabudowany jest wewnątrz walca roboczego, co zmniejsza szerokość całkowitą i pozwala na pracę bardzo blisko krawędzi. Dostępnych jest osiem typów szczotki walcowej – cztery twardości włosia oraz dwa rodzaje pierścieni (płaskie lub plaster miodu). Odwrotny ruch pracy cechuje z kolei zamiatarkę. Pronar podbija spółki i firmy komunalne modelem AGATA. Model o szerokości roboczej od 1,25 m do 2,4 m jest dosyć uniwersalny i można go wykorzystać także do utrzymania porządku w gospodarstwie. Wanna zbierająca, opróżniana hydraulicznie bądź mechanicznie, zbiera zanieczyszczenia, które możemy sytuować w jednym, przeznaczonym do tego celu miejscu w gospodarstwie. Zamiatarkę w opcji możemy doposażyć w układ zraszania zapobiegający podwyższonej emisji kurzu i pyłu. Każdy z modeli pronarowskiej zamiatarki AGATA można według indywidualnych zamówień przystosować np. do wózka widłowego czy ładowarki teleskopowej. Oferta maszyn komunalnych Pronaru zaskakuje funkcjonalnością i obszernością. Mając jednak na uwadze, że nie da się w tak krótkim kompendium zmieścić całej wiedzy o możliwościach zimowych maszyn komunalnych, odsyłam Państwa do specjalistów Pronaru. Kontakt do nich zamieszczamy na załączonej grafice.