Mleko krowie zawiera białka hamujące wirusy. Mogą one zwalczać COVID-19
Według badań mleko krowie zawiera białka o właściwościach hamujących wirusy, które mogą zapobiegać replikacji koronawirusa w organizmie człowieka.
Tekst: Mateusz Uciński na podstawie Journal of Dairy Science
Laktoferyna białkowa znajduje się w mleku większości ssaków. Naukowcy z University of Michigan odkryli, że laktoferyna bydlęca z mleka krowiego ma właściwości bioaktywne przeciwko wielu drobnoustrojom, wirusom i innym patogenom.
Stwierdzono również, że hamuje infekcję SARS-CoV-2 w warunkach eksperymentalnych, blokując zdolność wirusa do wnikania do komórek docelowych, a także wspierając mechanizmy obrony przeciwwirusowej komórek.
– Laktoferyna bydlęca wykazała działanie przeciwwirusowe w badaniach klinicznych na ludziach – poinformował Jonathan Sexton, uczony z uniwersyteckiego Wydziału Medycyny Wewnętrznej. – Na przykład wykazano, że podawana doustnie laktoferyna bydlęca poprawia leczenie infekcji wirusowych, w tym rotawirusów i norowirusów. Biorąc pod uwagę szeroką skuteczność przeciwwirusową i bezpieczeństwo, minimalne skutki uboczne i dostępność komercyjną laktoferyny bydlęcej, kilka artykułów naukowych sugerowało jej stosowanie jako profilaktyczne lub poekspozycyjne leczenie infekcji SARS-CoV-2.
Mając na celu poprawę znaczenia klinicznego i przekładalności, zespół przetestował bydlęcą laktoferynę pod kątem niektórych z najczęstszych wariantów SARS-CoV-2 będących przedmiotem obaw na całym świecie, w tym wariantu WA1 reprezentującego wybuch epidemii w USA w 2020 r., warianty B.1.1 .7, B.1.351 i P.1 oraz wariant Delta. Każdy z tych wariantów zawiera modyfikacje białka szczytowego SARS-Cov-2, które zmniejszają skuteczność nowo produkowanych szczepionek. Co więcej, każdy z tych szczepów wykazuje zmniejszoną neutralizację przez surowice szczepionkowe.
Kluczową korzyścią szerokiej przeciwwirusowej skuteczności laktoferyny jest jej potencjał w zapobieganiu lub leczeniu pojawiających się chorób.
– Jest to szczególnie ważne, gdy istnieją ograniczone możliwości leczenia lub gdy opcje leczenia są zbyt kosztowne, aby można je było szeroko stosować. – podkreślił Sexton. – Dostępny doustnie środek leczniczy obejmujący pojawiające się szczepy byłby idealny do leczenia SARS-CoV-2 na obszarach bez powszechnych szczepień.