Na Śląsku z przytupem
W drugi weekend czerwca 2024 roku odbyła się Śląska Wystawa Bydła Hodowlanego, na którą przyjechało 130 sztuk bydła z trzech województw: opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Krowy mleczne, najdoskonalsze i starannie wyselekcjonowane przez pracowników Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, można było podziwiać na ringu.
tekst i zdjęcia: Zofia Borowska-Dobrowolska, zdjęcia: Adrian Strugała
Niemiecki sędzia Holger Reimer nie miał łatwego zadania – o wyborze najlepszych zwierząt, tak dobrze prezentujących się na ringu, decydowały więc drobne szczegóły, o których mówił, uzasadniając ustawienie zwycięskich stawek. Superczempionem wśród krów została sztuka w 4. laktacji – Golda 10 (PL005332935235) rasy PHF HO o numerze katalogowym 113. O wysokiej ocenie tej sztuki zadecydowała znakomita budowa: długi tułów, perfekcyjna miednica o harmonijnym i mobilnym ruchu i wyróżniające się w stawce idealnie ułożone strzyki. Krowa nr 11 – Boksa 12 (PL005456057240) – ustąpiła miejsca zwyciężczyni i uzyskała tytuł wiceczempiona, tylko ze względu na młodszy wiek. Było tak blisko! Obie wspaniałe krowy pochodziły z gospodarstwa KR Kietrz w Langowie. O superczempionat Golda 10 walczyła z dwoma krowami z OHZ Głogówek: Laurą (PL005516390850) w 1. laktacji i Białką (PL005405930969) w 4. laktacji.
W kolejnej części wystawy wybierano czempiony spośród jałówek z aż 11 stawek, w każdej po 3–10 zwierząt. Superczempion w grupie jałówek został wyłoniony ze stawki jałowic w wieku 16–17 miesięcy rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. – W tym zwierzęciu widzimy wszystko, co chcemy widzieć: charakter mleczny, duże ożebrowanie i piękny fundament – powiedział sędzia Reimer. Zwycięska jałowica o numerze katalogowym 60 to Bogusia (PL005514934087) z OHZ Głogówek.
Na tegorocznej wystawie poza bydłem mlecznym po kilkuletniej przerwie można było podziwiać także bydło mięsne. Nie zapomniano o przyciągającym tłumy Konkursie Młodego Hodowcy, poprowadzonym przez Małopolskie Centrum Biotechniki w Krasnem. Na gości wystawy czekała niespodzianka. Pokazy były przeplatane występami tanecznymi w znakomitym wykonaniu dziewczyn ze szkoły rolniczej z Nakła Śąskiego.
Wystawę organizowały Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Okręgowy Związek Hodowców Bydła w Opolu oraz Śląski Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Patronat nad wydarzeniem objął marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.