Raport o organizacjach ekologicznych – kto niszczy polskie rolnictwo?
Autor: Mateusz Uciński
Jak podaje portal Świat Rolnika, opublikowany został pierwszy raport o organizacjach antyhodowlanych i jest to pierwsze w Polsce takie wydawnictwo, odkrywające metody działań aktywistów ekologicznych. Raport pt. “Biznes Ekologiczny” to zaledwie wstęp do rzetelnej wiedzy na temat całej gamy ich szkodliwych działań, szczególnie uderzających w polskie rolnictwo, a jego kolejne rozdziały prezentują w drobiazgowy sposób opis mechanizmów, które są wykorzystywane przez organizacje quasi ekologiczne do budowania swojej pozycji i werbowania nowych „wyznawców”.
Schemat działania części organizacji tego typu jest bardzo prosty i wykorzystuje niedoskonałość prawa, manipulację, dezinformację, otwartość i ufność obywateli, sztab prawników, werbowanie aktywistów ze świata mediów i wywieranie presji na polityków. Zaznaczyć jednocześnie trzeba, że są to metody stosowane przez aktywistów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. To co jest niezwykle ważne w tej publikacji, to fakt, iż pokazuje ona jak skutecznie bronić się przed działaniami takich organizacji.
W publikacji poświęcono także wiele miejsca również liderom tych organizacji i ich kontrowersyjnej niekiedy przeszłości. Opisuje między innymi postać Grzegorza B., wieloletniego prezesa “Pogotowia dla zwierząt”, które przez kilkanaście lat wchodziło na teren prywatnych posesji i dopuszczało się wielokrotnych kradzieży zwierząt. Raport przedstawia także również źródła finansowania organizacji antyhodowlanych pochodzące z Polski i zagranicy. Podkreślić tu trzeba, że tylko w 2018 roku 5 najbardziej aktywnych na tym polu organizacji, wykazało przychód o łącznej wartości 66 582 962,72 zł.
Niebagatelne znaczenie w tej publikacji ma także to, iż raport zwraca uwagę na ścisłą współpracę ministra rolnictwa Grzegorza Pudy z aktywistami takich organizacji jak min. Otwarte Klatki, Fundacja VIVA czy Fundacja Mondo Can. Sam minister wydaje się nie widzieć w tej współpracy nic dziwnego, publikując zdjęcia z aktywistami w mediach społecznościowych.
Publikacja jest efektem współpracy Fundacji Polska Ziemia z ekspertami w dziedzinie weterynarii, bezpieczeństwa, ekologii, ochrony środowiska, ekosystemów leśnych oraz prawa.
Pełna treść raportu dostępna pod tym adresem