Zastrzyk zrobotyzowany
Autor: Mateusz Uciński na podstawie Bovine Veterinarian
Wygląda na to, że wizje rodem z filmów science – fiction coraz bardziej się sprawdzają. O ile już wszyscy się przyzwyczailiśmy do robotów udojowych i tych sprzątających obory, lub podgarniających pasze, to zautomatyzowany asystent medyczny jest już pewną nowością. Wygląda jednak na to, że w niedługim czasie takie urządzenia pojawią się w oborach.
Już wkrótce swoją premierę będzie miał w pełni zrobotyzowany system podawania zastrzyków krowom o nazwie Sure Shot opracowywany przez firmę Pharm Robotics z San Jacinto w Kalifornii. Jego twórcy twierdzą, że zautomatyzowany proces iniekcji, zmniejszy ilość pracy wymaganej do podawania zastrzyków, obniżając w ten sposób koszty bieżące. Ma także poprawiać jednocześnie zdrowie całego stada, oraz jego wyniki produkcyjne.
Jak ma to wyglądać? Otóż, gdy krowy opuszczają halę udojową, wchodzą do pasa wyjściowego z szeregiem automatycznych bramek. Kiedy przez nie przechodzą, system RFID śledzi numer identyfikacyjny i historię medyczną każdego zwierzęcia, a następnie określa, czy potrzebuje ono szczepienia lub hormonu reprodukcyjnego. Jeśli nie, bramki pozostaną otwarte dla zwierzęcia i umożliwią mu przejście. Jeśli potrzebny jest zastrzyk, bramki zamkną się, aby utrzymać zwierzę w bezruchu, a ramię robota zakończone strzykawką i igłą, które wykona wymaganą iniekcję w szyję krowy. Zaznaczyć jednocześnie trzeba, że najpierw zostanie wdrożony wielofazowy proces, aby pomóc producentom mleka zaaklimatyzować swoje krowy do tego systemu po jego instalacji.
Pharm Robotics przewiduje umieszczenie robota iniekcyjnego w oborze na kilka tygodni przed jego uruchomieniem, tak aby krowy mogły się z nim zapoznać. Następnie uruchomiony zostanie program pozorowanych ukłuć z zastosowaniem miękkiej, gumowej igły, a dopiero, kiedy zwierzę poczuje się komfortowo, będzie można przejść do rzeczywistego podawania leków.
Jak nie trudno się domyśleć, system SureShot dedykowany będzie raczej dla dużych hodowli, aczkolwiek jego twórcy przewidują, iż przyniesie on ok 285 dolarów oszczędności na każdą krowę rocznie. Liczbę tę oparto na kalkulacji uwzględniającej zmniejszenie kosztów pracy, oraz poprawieniu się wskaźnika ciąż i wzrostowi wydajności mleka.
Sam zrobotyzowany system iniekcji będzie dystrybuowany przez szereg niezależnych dealerów i sprzedawany za cenę podstawową 300 000 dolarów. Pharm Robotics przy jego automatyzacji współpracuje z firmą Siemens, a także prowadzi kampanię finansowania społecznościowego w porozumieniu z Dairy Farmers of America.