Czy szczepionka dla krów może zmniejszyć emisję metanu?
Jest to wczesna faza, ale kilka startupów pracuje nad szczepionkami, które byłyby ukierunkowane na drobnoustroje w układach pokarmowych krów, które wytwarzają metan.
Tekst: Mateusz Uciński na podstawie Fast Company
Bekanie krów jest jednym ze źródeł emisji metanu. Jednak opracowywane są nowe szczepionki dla krów, które potencjalnie mogą pomóc zmniejszyć produkcję tego silnego gazu cieplarnianego.
ArkeaBio , jeden ze startupów pracujących nad szczepionką, którą można podawać bydłu, owcom i kozom, właśnie otrzymał dotację w wysokości 12 milionów dolarów, ufundowaną przez Breakthrough Energy Ventures – fundusz klimatyczny założony przez Billa Gatesa.
Krowy i inne przeżuwacze mają mikroorganizmy żyjące w ich układzie pokarmowym, które wytwarzają metan. ArkeaBio i inni badacze pracują nad szczepionkami, które powodują, że krowy wytwarzają przeciwciała przeciwko tym drobnoustrojom.
Ponieważ metan ma ponad 80-krotnie większą moc cieplną niż CO2 w krótkim okresie, jego zmniejszenie może mieć duże znaczenie.
– To prawdziwa szansa na krótkoterminowe zmniejszenie wpływu zmian klimatu, podczas gdy my pracujemy nad innymi podejściami, które mogą wymagać długoterminowej realizacji — podkreśla Colin South, dyrektor generalny ArkeaBio.
Wcześniejsze badania wykazały, że jest to możliwe, choć nie zostało to jeszcze udowodnione na skalę komercyjną. Obecnie firma testuje różne antygeny zarówno w laboratorium, jak i na bydle hodowlanym.
W Nowej Zelandii rolnictwo jest tak ważną częścią gospodarki, że odpowiada za mniej więcej połowę emisji w kraju; rząd chce zacząć opodatkować rolników za te emisje począwszy od 2025 roku. Tam inna grupa badawcza ściga się, aby stworzyć podobną szczepionkę.
– Taka szczepionka naprawdę byłaby świętym Graalem redukcji metanu u zwierząt gospodarskich, biorąc pod uwagę jej potencjał do stosowania w wielu różnych typach zwierząt gospodarskich i systemach rolniczych. Jednak opracowanie szczepionki hamującej rozwój mikroorganizmów wytwarzających metan w układzie pokarmowym krowy jest niezwykle trudne z technicznego punktu widzenia, ponieważ będzie musiało działać w zupełnie inny sposób niż inne rodzaje szczepień – mówi Jeremy Hill, przewodniczący z Pastoral Greenhouse Gas Research Consortium oraz dyrektor ds. nauki i technologii w firmie Fonterra, jednego z największych na świecie producentów mleka, który wspiera badania. Dodaje jednocześnie, że ważne jest to, aby celować tylko w drobnoustroje wytwarzające metan, a nie inne drobnoustroje, które pomagają krowom trawić pokarmy, takie jak trawa. Aby szczepionka zadziałała, musi również wytworzyć wysoki poziom przeciwciał, które mogą działać w układzie pokarmowym krowy, a efekt ten musi zachodzić na tyle dobrze, aby krowa potrzebowała tylko ograniczonej liczby zastrzyków..
South jest bardziej optymistyczny, sugerując, że szczepionka ArkeaBio może zostać wprowadzona na rynek w 2025 lub 2026 roku, w zależności od rozwoju technologii i tego, jak szybko uzyska zgodę organów regulacyjnych. Uważa, że możliwe jest zmniejszenie większości metanu wydalanego przez zwierzęta, chociaż nowozelandzcy uczeni sugerują, że taki zastrzyk może zredukować metan tylko o około 30%.