Dodatek paszowy zmniejszy emisję metanu od krów
Tekst: Mateusz Uciński, na podstawie Wageningen University & Research
Bardzo ciekawe informacje dotarły do nas z Holandii, a dokładnie z Uniwersytetu Wageningen, gdzie naukowcy tej uczelni we współpracy z centrum innowacji Dairy Campus w Leeuwarden opracowali nowatorski dodatek do paszy, który wprowadzony do diety krów mlecznych, pozwala znacznie zmniejszyć emisję metanu. Redukcja wspomnianej emisji waha się od 27% do 40% metanu na krowę, w zależności od żywienia i ilości inhibitora metanu w paszy. Bovaer, bo tak nazywa się ów dodatek, został stworzony z myślą, aby być wsparciem dla ustaleń opisanych w Holenderskim Porozumieniu Klimatycznym, przewidujących ograniczenie przez rodzimy sektor hodowlany emisji gazów cieplarnianych o 2 megatony do 2030 roku.
Testy nowego preparatu zostały przygotowane w celu uzyskania wyników redukcji metanu dla trzech różnych proporcji kiszonki z trawy i kiszonki z kukurydzy w paszy objętościowej, typowych dla holenderskich warunków w różnych regionach, przy dwóch różnych dawkach preparatu Bovaer. Do badania włączono sześćdziesiąt cztery krowy rasy holsztyńsko-fryzyjskiej w połowie laktacji, w celu zbadania wpływu suplementacji inhibitora metanu różnymi dietami. Badanie było nadzorowane przez zespół ekspertów ds. Żywienia bydła z Wageningen University & Research i wspierane przez Dairy Campus Innovation Fund., a jego wyniki okazały się więcej niż obiecujące.
Bovaer bardzo skutecznie hamuje tworzenie się metanu, jednak dokładna skuteczność zależy od diety podawanej krowie. Metan został zredukowany o 27%, gdy niską dawkę Bovaer (60 mg / kg SM) dodano do diety bez kiszonki z kukurydzy w paszy objętościowej; do 35%, gdy małą dawkę inhibitora metanu włączono do diety zawierającej 80%. % kiszonki z kukurydzy w suchej masie błonnika. Przy średniej dawce Bovaer (80 mg / kg SM) redukcja metanu wahała się od 29% do 40%.
Opisane powyżej badania są niezbędne do uzyskania akredytacji monitorowania śladu węglowego, przez holenderski program Kringloopwijzer (roczna ocena cyklu żywieniowego). Wyniki uzyskane z tego programu dostarczają rolnikom informacji o skutkach stosowania preparatu Bovaer. Ponadto umożliwiają one rządom i organizacjom odpowiednie rozliczanie się ze zmniejszenia ilości metanu w gospodarstwie i mogą być wykorzystywane do nagradzania hodowców za ich wkład w ekologię i zrównoważony rozwój.
Przyjmuje się, że zaledwie ćwierć łyżeczki Bovaer na krowę dziennie, zmniejszy jelitową emisję metanu o około 30%. W związku z tym dodatek paszowy przyczynia się do znacznego i praktycznie natychmiastowego zmniejszenia śladu węglowego z produkcji mięsa, mleka i jego przetworów.