Poznajcie Bulinkę – czerwono-białą piękność z Dąbrowy-Łazów
Gospodarstwo państwa Kraszewskich ze wsi Dąbrowa-Łazy prowadzone jest od pokoleń. W 1978 roku liczyło zaledwie kilkanaście hektarów. W 1998 roku przejął je od swoich rodziców pan Tomasz. Areał wynosił już ponad 30 ha i niebawem powstała nowa obora na 60 legowisk. Dominowały wtedy rasy simentalska i polska czerwono-biała. Wraz ze wzrostem gospodarstwa do rasy zachowawczej dołączyła rasa holsztyńsko-fryzyjska w dominującej odmianie czerwono-białej. Obecnie stado liczy ponad 240 krów dojnych i utrzymywane jest w oborze z 2022 roku z nowoczesną halą udojową typu karuzela, pozwalającą na sprawny dój.
tekst: Rafał Mieczkowski
Budynek zapewnia zwierzętom lepsze warunki bytowe i dobrostan, co przekłada się na wyższą wydajność i szybszy rozwój hodowli. Wydajność roczna z obory za 2023 rok wyniosła 9851 kg mleka przy dobrych parametrach suchej masy. Hodowcy korzystają ze wszystkich usług hodowlanych, jakie udostępnia Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Genotypowane są wszystkie samice, przeprowadzana jest ocena typu i budowy pierwiastek, a dobory buhajów dokonywane są przez doradcę ds. hodowli w programie DoKo.
Nieodzowną pomoc stanowią dzieci państwa Kraszewskich, Jakub i Gabriela. Oboje niejednokrotnie brali udział w Szkole Młodych Hodowców, a córka Gabriela może pochwalić się również udziałem w Europejskiej Szkole Młodych Hodowców w Battice w Belgii. Osobiście przygotowała tytułową bohaterkę do zdjęcia zamieszczonego w tym artykule.
Jedną z krów wyróżniających się w stadzie pod względem pokroju jest Bulinka PL005425527989, która w 2024 roku dołączyła do grona krów doskonałych. Pochodzi z rodziny, która już od siedmiu pokoleń przebywa w gospodarstwie państwa Kraszewskich. W historii zapisało się wiele osiągnięć zwierząt na wystawach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Jednym z większych było zdobycie czempiona w 2005 roku na Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu przez krowę o imieniu Truskawka rasy HF odmiany RW. Nagradzane były również krowy rasy polskiej czerwono-białej z tej hodowli, które zdobywały czempiony na wystawach krajowych.
Bulinka urodziła się 16 sierpnia 2020 roku, po raz pierwszy wycieliła się w wieku niespełna dwóch lat. Już jako pierwiastka wyróżniała się na tle innych samic. Po drugim wycieleniu jesienią 2023 roku jeszcze bardziej zachwycała swoim wdziękiem. W ocenie typu i budowy otrzymała kolejno: za ramę ciała – 91 pkt, za siłę mleczności – 92 pkt, za nogi i racice – 87 pkt i za wymię – 91 pkt. Dało to w ogólnej ocenie 90 pkt. Szeroka klatka piersiowa, głęboki tułów, mocno wysklepione, długie, otwarte i skośne żebra powodują, że Bulinka zachwyca niesamowitą siłą mleczności. Wyróżnia ją również mocna rama ciała, prawidłowo ustawiony szeroki i długi zad, a także wysoko zawieszone wymię, z ustawionymi strzykami na dnie ćwiartek i odpowiednią długością. Jest to istotne przy zwiększającej się obecnie automatyzacji doju. Poza wspaniałą budową Bulinka produkuje duże ilości mleka. W trwającej laktacji za 220 dni doju dała już 9,4 tys. kg mleka przy parametrach 3,91% tłuszczu i 3,42% białka. Tak dobre wyniki i wygląd można uzasadnić interesującym rodowodem. Ojcem excellentki jest buhaj Os Dragon PL005406681310 wywodzący się z polskiej hodowli. W dalszych pokoleniach są inne dobrze znane i zapisane w hodowli bydła HF odmiany czerwono-białej buhaje, takie jak: Standard, Almighty, Dreamboy czy Debutant. W tym samym stadzie przebywa druga krowa doskonała pochodząca z tej samej rodziny. Świadczy to o wysokich wartościach hodowlanych pod względem pokroju, jakie posiadają te zwierzęta.
Obecnie Bulinka ma potwierdzoną trzecią ciążę (pokryta nasieniem seksowanym) i miejmy nadzieję, że doczeka się swojej pierwszej córki. Liczymy na to, że w przyszłości będziemy mogli również ją podziwiać na wystawach.