Rok 2019 – rozwój, innowacje, wiedza
tekst: Elżbieta Matuszewska, dyrektor ds. oceny PFHBiPM
Za nami kolejny rok wytężonej pracy na rzecz hodowców bydła i producentów mleka. To również czas ciężkiej codziennej pracy samych hodowców. Połączenie naszych i Państwa wysiłków ponownie przyniosło wymierny sukces, mierzony kilogramami mleka. W 2019 r. przeciętna wydajność krowy ocenianej wyniosła 8530 kg mleka przy 347 kg białka i 292 kg tłuszczu. W porównaniu do roku ubiegłego to wzrost aż o 232 kg mleka od sztuki i jednocześnie wzrost zawartości białka i tłuszczu odpowiednio o 13 i 11 kg. Te dane mówią same za siebie. Mimo trudnego roku, skutkującego problemami związanymi z zapewnieniem wysokiej jakości bazy paszowej, i niezbyt optymistycznej koniunktury na rynku mleka zanotowaliśmy znaczący progres. Wszytko to świadczy o niebagatelnej roli, jaką odgrywa ocena wartości użytkowej w profesjonalnej hodowli bydła mlecznego.
Rok 2019 to czas wytężonej pracy, którą ukierunkowaliśmy na wprowadzanie nowych rozwiązań, innowacji oraz całej gamy działań mających za zadanie ułatwić i zoptymalizować prace w gospodarstwie, przy jednoczesnej maksymalizacji zysków i ograniczaniu strat ekonomicznych. Warto tu wspomnieć o naszym autorskim programie Stado OnLine, któremu zaufało już ponad 3200 hodowców. Nasi specjaliści nieustannie monitorują potrzeby hodowców i podejmują działania mające na celu rozszerzanie funkcjonalności o kolejne potrzebne opcje, takie jak: badanie cielności z mleka (PAG), możliwość rejestracji zdarzeń do ARiMR czy możliwość rejestracji zabiegów inseminacyjnych.
Pozostawiamy do Państwa dyspozycji grupę doradców ogólnych oraz żywieniowych – zespół wyjątkowo skutecznych i doświadczonych praktyków, którzy oferują wsparcie i indywidualne konsultacje dostosowane do potrzeb hodowców. Doradcy ci specjalizują się w działaniach związanych z planowaniem, wdrażaniem oraz realizacją użytecznych i rentownych rozwiązań dla każdego gospodarstwa.
Zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa profilaktyka weterynaryjna, dlatego podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu współpracy ze Stowarzyszeniem „Weterynaria Hodowcom” w celu promowania wiedzy z zakresu racjonalnego i świadomego dbania o zdrowie zwierząt, jednocześnie zwracając uwagę na istotę profilaktyki, która odpowiednio zastosowana, ma ogromny wpływ na rentowność prowadzonego gospodarstwa. W ramach podjętej współpracy w ubiegłym roku opracowaliśmy i rozkolportowaliśmy wśród hodowców szereg materiałów edukacyjnych, a w ramach spotkań z hodowcami zorganizowaliśmy liczne spotkania z lekarzami weterynarii specjalizującymi się w dziedzinie chorób bydła.
Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że dzisiejsza hodowla bydła to wysoko wyspecjalizowany biznes, oparty na nowoczesnych narzędziach i specjalistycznej wiedzy. A tę posiadają pracownicy Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
W tym miejscu pragnę zaznaczyć, że 2020 r. również będzie obfitował w nowe projekty, zorientowane na wsparcie i rozwój gospodarstw hodowlanych. Aktualnie trwają bardzo zaawansowane prace nad modernizacją raportów wynikowych mających na celu zwiększenie ich użyteczności oraz podniesienie czytelności prezentowanych danych. Zaangażowaliśmy się w prace na rzecz podniesienia dobrostanu zwierząt. W dalszym ciągu będziemy inwestować w edukację i propagowanie wiedzy, dlatego planujemy kontynuację cyklu Jesiennych Konferencji Specjalistycznych oraz szereg warsztatów i spotkań szkoleniowych dla naszych hodowców.
Opisane tu działania to tylko ułamek projektów, nad którymi pracujemy z myślą o hodowcach bydła mlecznego. Wszystkie mają jeden wspólny mianownik – rozwój i wsparcie polskiej hodowli.