Mleczna Gala powróciła!
Po rocznej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią koronowirusa SARS-CoV-2, odbyła się kolejna, siódma już edycja Mlecznej Gali – największego święta polskich hodowców i producentów mleka. Tym razem, uroczystość ta, odbyła się w formie transmisji internetowej, podczas której zaprezentowano tych, których krowy wykazały się najlepszymi wydajnościami, a także niebagatelnymi osiągnięciami hodowlanymi.
Autor: Mateusz Uciński
W niedzielę 30 maja, punktualnie o godzinie 20.00, rozpoczęła się transmisja na żywo Mlecznej Gali 2021 On-line , którą poprowadziła, tak jak poprzednie edycje pani Marta Manowska, znana chociażby z programu „Rolnik szuka żony”. Pani Manowska zwróciła uwagę, że obecna, innowacyjna forma jest de facto wymuszona sytuacją epidemiologiczną w kraju i na świecie, ale jednocześnie ma swoje plusy, gdyż dotychczas to hodowcy byli gośćmi Federacji, a teraz to Federacja gości w ich domach. Prowadząca połączyła się następnie z panem Leszkiem Hądzlikiem, prezydentem PFHBiPM w jego gospodarstwie w Drzewcach, skąd powitał on wszystkich oglądających, pogratulował zwycięskim hodowlom, a także podkreślił, ze tak doskonałe wyniki nie biorą się znikąd i są efektem ciężkiej i wytrwałej pracy polskich hodowców i producentów mleka, ich niebagatelnych umiejętności i ogromnej wiedzy. Zaakcentował również, iż dłużej nie można było już czekać z uhonorowaniem tych osiągnięć, stąd obecna forma Mlecznej Gali. Pan Hądzlik podziękował także Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz agencjom wspierającym rozwój rolnictwa, a także wszystkim krajowym organizacjom branżowym, podmiotom skupującym mleko oraz jednostkom naukowo-badawczym za ich wytężoną pracę na rzecz polskiego hodowcy, która owocuje tak znakomitymi rezultatami produkcji rolnej.
Marta Manowska podkreśliła, że uroczystość została objęta patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – pana Grzegorza Pudy, który również połączył się ze studiem Mlecznej Gali, aby podkreślić, że bardzo docenia dorobek polskich hodowców, bez których trudno sobie wyobrazić sukcesy rodzimego mleczarstwa na zagranicznych rynkach. Minister poinformował, że tylko w ubiegłym roku wartość sprzedaży produktów mleczarskich wyniosła ponad 2 miliardy euro. Głównymi kierunkami eksportu były Niemcy i Republika Czeska, a do Chin sprzedano produkty o wartości 118 milionów euro, co podkreśla tylko jakość polskich towarów i uznanie, jakim cieszą się one pośród konsumentów, pomimo rosnącej konkurencji na rynku. Grzegorz Puda podziękował hodowcom, za ich wielki wkład w rozwój polskiej gospodarki i życzył dalszych sukcesów dla dobra naszej ojczyzny.
Nie był to jednak koniec niespodzianek, gdyż gratulacje laureatom Mlecznej Gali 2021 złożyły jeszcze dwie osoby, które mimo tego, że mieszkają i pracują poza granicami Polski, to czują się mocno związane z naszą hodowlą i działaniami Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Pierwszą z nich był Juho Kyntäjä – Przewodniczący Eksperckiej Grupy Doradczej ds. Certyfikatu Jakości ICAR, który poinformował wszystkich widzów o tym, iż niedawno przeprowadził audyt, dotyczący pracy i działalności naszej organizacji, pod kątem przedłużenia certyfikacji usług PFHBiPM. Pan Kyntäjä zaznaczył, że nie znalazł żadnych uchybień, a w Federacji wszystko jest na najwyższym, europejskim i światowym poziomie.
O swój komentarz pokusił się także Josef Kučera – Prezydent Światowej Federacji Hodowców Bydła Simentalskiego, który podkreślił, że bardzo żałuje, że nie może tak jak wcześniej osobiście odwiedzić Polski i uczestniczyć w uroczystości, ale jest pełen uznania dla osiągnięć polskich hodowców i pracy wykonywanej przez PFHBiPM. Zaakcentował także, iż postawa i wyniki hodowlane oraz wydajnościowe uzyskiwane w naszym kraju, są inspiracją dla europejskich hodowców i wzorcem do naśladowania.
Podczas Mlecznej Gali 2021 On-line, zaprezentowano laureatów w następujących kategoriach:
- WYDAJNOŚĆ KG MLEKA A WIELKOŚĆ STADA;
- WYDAJNOŚĆ KG MLEKA A RASY „KOLOROWE”;
- WYRÓŻNIENIA W DZIEDZINIE – GENETYKA;
- WYRÓŻNIENIA W DZIEDZINIE – POKRÓJ;
- WYRÓŻNIENIE SPECJALNE – PROMUJEMY POLSKĄ GENETYKĘ (nowość w 2021 r.)
Sylwetki finalistów prezentowane były w formie prezentacji multimedialnych, lub nakręconych uprzednio filmów z ich gospodarstw.
Laureaci pierwszych miejsc w każdej z kategorii wydajnościowych oprócz kryształowej kanki otrzymają od PFHBiPM voucher na jednorazową usługę Doradztwa Somatycznego, wraz z pakietem produktów do profilaktyki mastitis. Z kolei na zwycięzców w kategoriach hodowlanych czekają statuetki z motywem helisy DNA, oraz voucher na genotypowanie 3 samic w Laboratorium Genetyki Bydła w Parzniewie.
Pomiędzy prezentacjami laureatów Mlecznej Gali 2021 ponownie wystąpił prezydent Leszek Hądzlik, który opowiedział, jak rok 2020 upłynął w PFHBiPM i jak rodziła sobie Federacja w czasie pandemicznych obostrzeń.
Uroczystość zakończyła się koncertem online piosenkarki Patrycji Markowskiej i jej zespołu.
Mleczna Gala 2021 On-line jest cały czas do obejrzenia na stronie www.mlecznagala.pl i na kanale Youtube PFHBiPM. Do przeczytania obszerniejszej relacji z tego naprawdę emocjonującego wydarzenia zapraszamy w lipcowym numerze „Hodowli i Chowu Bydła”.
Pełna lista laureatów Mlecznej Gali 2021 On-line