Barzkowice po raz dziewiętnasty
XIX Wystawa Bydła Mlecznego w Barzkowicach, towarzysząca XXXIV Targom Rolnym AGRO POMERANIA 2022, już za nami. Jak co roku dopisała i aura, i publiczność.
tekst: Anna Sieradzka
W sześciu kategoriach wystawowych stanęły w szranki zwierzęta rasy holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czarno‑białej. Dorobek hodowlany prezentowały zarówno hodowle wielkostadne, jak i indywidualne. Oceny dokonał sędzia Paweł Przybylak.
Niemal bezkonkurencyjnym zwycięzcą wystawy okazał się Ośrodek Hodowli Zarodowej w Lubianie, choć w dwóch najmłodszych kategoriach jałówek dominowali hodowcy indywidualni.
Spośród jałówek cztero-, sześciomiesięcznych zarówno tytuł czempiona, jak i wiceczempiona przypadł w udziale jałówkom Sułtanka 1 i Kluska, należącym do Zygmunta Andryszaka z Unimia.
W grupie jałowic w wieku 7–9 miesięcy zaszczytny tytuł czempionki otrzymała jałówka Ladi Dariusza Misiaka z Rogowa, natomiast tytuł wiceczempionki – Kwiećka Wojciecha Majsakowskiego z miejscowości Długie.
W kategorii jałowic w wieku 10–12 miesięcy zwyciężyła Audrej, własność Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Kołbaczu. Miejsce drugie i tytuł wiceczempiona zdobyła jałówka Owalna, również z Kołbacza.
Wśród jałówek w wieku 13–15 miesięcy Ośrodek Hodowli Zarodowej z Lubiany nie miał sobie równych. Na pierwszych miejscach uplasowały się jałówki Duma i Łyna. Duma również uzyskała tytuł superczempionki w grupie jałowic i zdobyła puchar Prezydenta Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Uzasadniając wybór, sędzia zwrócił uwagę na bardzo proporcjonalną budowę i charakter mleczny tego zwierzęcia.
W kategorii jałowic 16–18 miesięcy czempionką została wybitna Diamantsje z Ośrodka Hodowli Zarodowej w Lubianie, wiceczempionką natomiast – jałowica Cindy, również własność OHZ w Lubianie.
Równie emocjonujący jak wybór czempionów wystawy był Konkurs Młodego Hodowcy, który – jak co roku – zgromadził największą widownię. Na ringu prezentowało się szesnaścioro dzieci i wnuków naszych hodowców, z przejęciem oprowadzających swoje cielęta. Profesjonalne zachowanie, stroje i rozbrajająco szczere wypowiedzi wywoływały aplauz wśród publiczności.
W tym roku komisja jednogłośnie zdecydowała, że najlepiej zostały wyeksponowane zwierzęta z Ośrodka Hodowli Zarodowej w Lubianie. Niemniej wszystkie dzieci włożyły ogrom wysiłku w przygotowanie swoich podopiecznych i tym samym zasłużyły na atrakcyjne nagrody. Okręgowy Związek Hodowców Bydła w Koszalinie uhonorował uczestników pamiątkowymi medalami i pucharami.
Pożegnaliśmy też najstarszą uczestniczkę konkursu – piętnastoletnią Antoninę Wojciechowską, która była z nami niemal od samego początku. Po raz pierwszy wzięła udział w konkursie w wieku trzech lat. Dziękujemy, Tosiu. Powodzenia.
W tym roku po raz kolejny został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pod hasłem „Moja Mleczna Kraina”. Z roku na rok coraz trudniej wyłonić zwycięzców. Poziom jest bardzo wysoki, a i prac napływa coraz więcej.
Wystawa to nie tylko prezentacja najpiękniejszych zwierząt. Każdy hodowca pragnie pokazać swój dorobek, który wiąże się z osiągnięciami hodowlanymi. Ten postęp jest zasługą zarówno ciężkiej praca hodowcy, jak i wartością wypadkową środowiska i genetyki. Wystawa stwarza również świetną okazją do wymiany doświadczeń i „obgadania” tematów z pasjonatami hodowli bydła mlecznego. To także chwila oddechu, tak potrzebnego w kieracie dnia codziennego.
Do zobaczenia w przyszłym roku.