Gigantyczny wzrost cen mleka. Indeks GDT szybuje o 15 %
Indeks cen GDT podskoczył o 15% w porównaniu do poprzedniej aukcji, po ośmiu kolejnych wzrostach. Ceny pełnego mleka w proszku wzrosły aż o 21%, do 4364 USD / t, a masła o 13,7% do 5826 USD/t
Autor: Mateusz Uciński
Na ostatniej aukcji Global Dairy Trade (GDT) z 2 marca br. notowania wzrosły po raz piąty w tym roku i jednocześnie ósmy raz z rzędu. Wyglądają one następująco:
• Bezwodny tłuszcz mleczny (5929 USD/T) – wzrost o 7,4 proc.,
• Masło (5826 USD/T) – wzrost o 13,7 proc.,
• Maślanka w proszku (3144 USD/T) – spadek o 0,3 proc.,
• Ser Cheddar (4280 USD/T) – wzrost o 1,3 proc.,
• Laktoza (1278 USD/T) – wzrost o 4,9 proc.,
• Odtłuszczone mleko w proszku (3302 USD/T) – wzrost o 3,5 proc.,
• Serwatka w proszku – indeks niedostępny,
• Pełne mleko w proszku (4,364 USD/T) – wzrost o 21 proc.
Tego dnia sprzedano łącznie 28 554 t produktów mleczarskich, czyli niemal 1,5 tys. ton mniej niż w poprzedniej aukcji. Trzeba podkreślić, że wyższy poziom indeksu cenowego produktów mleczarskich ostatni raz odnotowano na aukcji 4 marca 2014 roku, czyli dokładnie 7 lat temu.
Do sytuacji na aukcji GDT ustosunkował się Miles Hurrell, dyrektor zarządzający spółdzielni Fonterra, który w wiadomości do swoich dostawców napisał, że na obecne notowania ma niebanalny wpływ bardzo silny popyt na produkty mleczarskie z Chin i Azji Południowo-Wschodniej, ale trzeba brać pod uwagę również inne czynniki, takie jak portfel sprzedaży, kursy wymiany walut i wszelkie bieżące skutki COVID-19.
Emma Higgins, starszy analityk ds. sektora mleczarskiego w RaboResearch, zwraca uwagę, iż najnowszy wynik GDT dotyczy głównie dużego popytu w Chinach i było wiele czynników, które na to wpłynęły, takich jak koszt produkcji mleka, który jest w Państwie Środka obecnie bardzo wysoki, a także ceny pasz – zwłaszcza kukurydzy i śruty sojowej – które osiągnęły wieloletnie maksima. W połączeniu z innymi czynnikami, takimi jak sezon produkcyjny na półkuli południowej zbliżający się do spokojniejszych miesięcy, niesprzyjająca pogoda na półkuli północnej obniżająca prognozy produkcji, zatory w portach i opóźnienia statków na całym świecie, do tego niestandardowe opóźnienia spowodowane szczepieniami na Covid-19 i ciągłe zainteresowaniu Chin zwiększaniem zapasów żywności sprawiło to, że walka o produkty mleczne wydaje się nieco bardziej zrozumiała.
Nadmienić trzeba jednocześnie, że Bank of New Zealand (BNZ) podwyższył swoje prognozy dotyczące mleka na lata 2020-21 do 7,70 NZD/kg suchej masy mleka (ms) w porównaniu z poprzednimi 7,40 NZD / kg ms. Warto tutaj zauważyć, że grupa bankowa Australii i Nowej Zelandii (ANZ) wspomniała wcześniej o zmniejszeniu sprzedanych wolumenów, sugerując odpowiednio 7,20 NZD / kg MS i 6,40 NZD / kg MS odpowiednio w bieżącym i przyszłym sezonie.