Złota Setka Polskiego Rolnictwa
Pierwszy w historii Orzeł Wprost Polskiego Rolnictwa, który nie wędruje do przedsiębiorstwa, tylko do organizacji pozarządowej, trafił do Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. To ogromne wyróżnienie!
Złota Setka Polskiego Rolnictwa z pewnością była jednym z najważniejszych wydarzeń rolniczych ubiegłego roku. Tegoroczna edycja po raz kolejny pokazała, że branża rolnicza jest odporna na wszystkie kryzysy, a pandemia koronawirusa wręcz ją umacnia.
Podczas uroczystej gali, która odbyła się 6 grudnia w hotelu Sound Garden w Warszawie, nagrodzono największe i najlepsze przedsiębiorstwa z sektora rolno-spożywczego. Uroczystość otworzył wiceprezes Rady Ministrów i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wraz z zastępcą dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcinem Wrońskim.
Nagrodę dla Instytucji Wspierającej Polskie Rolnictwo otrzymał prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Leszek Hądzlik.
W rozmowie z tygodnikiem „Wprost”, który wskazuje Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka jako najprężniej działającą i najdynamiczniej rozwijającą się organizację pozarządową w sektorze rolniczym w Polsce, prezydent PFHBiPM bez wahania wskazał źródła takiego sukcesu.
– Jesteśmy pracodawcą dla ponad tysiąca pracowników – podkreślił Leszek Hądzlik. – Nie znam drugiej takiej organizacji związanej z naszą branżą w Polsce. Nasz sukces wynika z prostej przyczyny: mamy wspaniałych hodowców, na niesamowicie wysokim poziomie, chcących się rozwijać, interesujących się nowościami technologicznymi, innowacjami, poszerzających swoją wiedzę. Ludzie pracujący w naszej Federacji – na każdym szczeblu zarządzania – kierują się wartościami rozwoju naszej instytucji. To fachowcy i profesjonaliści, mimo różnic światopoglądowych i własnych interesów wspólne dobro stawiają na pierwszym miejscu.
Prezydent Federacji podkreślił również, że głównym celem organizacji jest służenie polskim hodowcom i przekazywanie im instrumentów do zarządzania stadem. PFHBiPM jest jedynym w Polsce podmiotem upoważnionym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do prowadzenia ksiąg dla bydła hodowlanego ras mlecznych, oceny wartości użytkowej, przetwarzania danych w systemie informatycznym oraz oceny typu i budowy. Obsługuje prawie 800 tys. krów w 18 tys. gospodarstw. Towarzyszą temu również szkolenia, prace naukowo-badawcze czy rozwojowe.
– Robimy wszystko, by jakościowy poziom wytwarzanego surowca w Polsce był jednym z najlepszych na świecie – mocno zaakcentował Leszek Hądzlik. – Czujemy się odpowiedzialni za bezpieczeństwo żywnościowe kraju, oczywiście pod względem mleka i jego przetworów.